Cummins Onan Marine QD 17MDKDP-8113A
In stock
  • 5 Years Guarantee
  • Free 90 days return
  • Installment options
Article number:  A047L472
Product name:  Cummins Onan A047L472
Model:  Marine QD 17MDKDP-8113A
Power:  17 kW
Frequency:  60 Hz
Voltage:  24 volts
Speed:  1800 RPM
Description
  • high cooling water temperature
  • high exhaust temperature
  • low oil pressure
  • poor cooling water flow
  • overspeed
  • long start time
  • low/high AC voltage
  • low/high AC frequency
Cummins Onan QD 19 Marine Generator MDKDV – 19kW Power